Фиброциментовите плоскости са произведени от цимент, целулозни фибри и подсилващи влакна , добавки (варовик и пигменти) . Плоскостите от фиброцимент , наричан още фиброцимент , са материал подобно на цименфазерните плоскости, тъй като не съдържат азбест и са безопасни за здравето , с времето не отделят вредни газове . Няма ограничение в дълготрайността на материала. Фиброциментът в сегашния си вид е разработен през 1980 г. от корпорацията James Hardie като заместител на етернитови платна, съдържащи вредния за здравето азбест. Отличните свойства , като устойчивост на удар и вода / устойчивост на влага в сравнение с други подобни матерали / правят фиброциментовите плоскости перфектния избор за прлиложения като стенни облицовки , преградни стени и декоративни стени в жилищни , търговски и промишлени сгради , особено там , където се изисква бързо строителство а чистотата и хигиената са от голямо значение , като училища и болници.
Фиброциментовите плоскости представляват материали , които се използват за окачени вентилируеми фасади с най-високо качество. Използването на фиброцимент при вентилируемите фасади съчетават в себе си както съвременна визия, така и висока степен на изолация, позволяваща намаляване на разходите за енергията. Както знаем, използването на вентилируеми фасади създават условия за естествена вентилация, като също така намаляват драстично влагата по стените и елиминират проблема с конденза, позволявайки на сградата да “диша”.
Внимателно подбраните съставки на фибро-циментовите плоскости осигуряват на материала уникална комбинация от лекота, технически характеристики и изключителна здравина. Тези плоскости имат свойства, които ги правят идеални за проектиране и строителство, където се изисква комбинация между материал с привлекателен външен вид, който да е лек и дълготраен.
Фасадните плоскости на издържат години, десетилетия, а понякога и векове, изложени на суровата слънчева светлина, големи температурни колебания и безмилостни климатични условия.
Всички фибро-циментови плоскости Cembrit отговарят на най-високите изисквания за пожароустойчивост – А2-s1-d0.
Фиброизолационни Или Влакнесто-Циментови Плоскости: Какво Представлява И Как Се Монтира
Изберете материал за довършване на фасадата на къщата е далеч от лесно. Необходимо е да бъде красиво, издръжливо, издръжливо, изисква минимална грижа. И наистина искам да е евтин. Спазването на всички изисквания в същото време е нереалистично. Е, още не, такъв материал. Ако намалите „евтиното“, можете да помислите за сайдинг от фиброцимент. За всички плюсове, той е и негорим и съвместим с всички видове стени.
Какво е влакнесто цимент сайдинг или панели?
Облицовка с фиброцимент или плочи (влакнест сайдинг) – композитен материал на базата на цимент, който се използва за външна декорация на фасадата. Монтирани на принципа на вентилирана фасада – върху сандъка. Някои системи позволяват монтаж на дървена рамка, а други (японски) препоръчват само вашите – направени от метал.
Тя може да изглежда като боядисана облицовка или имитация на дървен материал
Има две форми на освобождаване:
Съставът на влакнесто-циментовия сайдинг е различен за различните производители, но основата е винаги цимент и подсилващ фиброволоко. Някои добавят целулозни влакна (почти всички), други включват малки фракции от пясък, които се допълват със слюда или други минерални вещества. В зависимост от добавките, видът / видът на външната повърхност се променя.
Сайдингът от фиброцимент е не само „под дървото“, но и гладък, с имитация на мазилка или камък
Влакнестите плочи и фиброзидирането могат да бъдат боядисани в насипно състояние или на повърхността (акрилна боя). Има опции с външно керамично покритие (много скъпо), няма оцветяване – за вашата собствена картина. С керамично покритие – много красиво и издръжливо, но и много скъпо. Плочките от клинкер ще струват приблизително същото. Малко по-лесно е да се работи с боядисания в комплекта материал, когато се монтира – няма нужда да оцветявате краищата и отрязванията. По-добре е в смисъл, че няма разлика в цвета на чиповете. Но с течение на времето боята на повърхността ще избледнее, ще трябва да актуализирате цвета. Както и с боядисани на повърхността. Тук са само разходите за насипни боядисани материали от фиброцимент по-горе.
Най-евтиният вариант – фиброциментен сайдинг или плочи без боядисване. В този случай вие сте свой собствен дизайнер.
Ако говорим за подобни материали, тогава при рязане на влакнесто-циментовия сайдинг и плочи са много сходни с азбесто-циментовите продукти. Единствената разлика е, че влакната се използват вместо азбест. Е, и те изглеждат различно – по-солидно.
достойнство
Ще говорим конкретно за сайдинг за фиброцимент, защото той е по-често срещан от плочите (поради цената, най-вече) и прегледите, както и от експлоатационния опит. Като цяло, материалът е признат за достоен, дръзко действащ. Но е при едно условие: с правилно инсталиране. Всяка от компаниите има ръководство за монтаж и има повече от сто страници. Той описва специфични възли и процеси. Ако всичко е направено според правилата и препоръките (или съвсем малко), тогава един добър резултат е гарантиран.
Важно е да се спазва технологията. Боядисването на разрезите и точките на закрепване на скрепителните елементи е една от ключовите точки
Като цяло, предимствата на сайдинг за фиброцимент са:
Още едно нещо: ако свържете плоскости от фиброцимент без докинг профил, оставете празнина
Това е, което изглежда като сайдинг на циментовия цимент.
Става дума само за добродетели. Накратко, с нормално качество, няма оплаквания за сайдинг от фиброцимент. Тя може да се използва в продължение на години и в същото време не изисква абсолютно никакво внимание.
недостатъци
Както всеки материал, сайдингът от фиброцимент или плочите имат недостатъци. Ако говорим за оперативни точки, минусите почти няма. Правилно монтирана, тя не се променя дълго време. Дори и парчетата, останали на улицата, не са се променили за една година, но краищата им не са запечатани. Но всичко това се отнася до качествени материали. И все пак има недостатъци:
Можете да изберете тон, който да съответства на покривния материал
Най-общо казано, сайдингът от фиброцимент и плочите не са най-евтиният, но добър материал. На нашия пазар е повече от десетина години. Ако беше лошо, щеше да има море от негативни прегледи и оплаквания. Те не са. Налице е като цяло положителен експлоатационен опит с някои нюанси, които обикновено са причинени от грешки в инсталацията.
Инсталация: какво и какво
Сайдингът от фиброцимент се монтира съгласно принципите на вентилирана фасада, т.е. върху сандъка с възможно използване на изолация. Както вече споменахме, всяка компания има собствено ръководство за инсталиране. Той е свободно достъпен. Препоръчваме ви преди да закупите сайдинг на фирмата, внимателно да прочетете ръководството. Ако планирате сами да го монтирате, трябва да имате представа какво да правите и как. Дори ако планирате да наемете бригада за инсталация, няма да ви нарани да знаете как трябва да се направи всичко. Все пак всеки производител почива на факта, че дългосрочната работа е възможна само при правилно монтиране.
Монтиран върху сандъка. Минималният клирънс е 2 mm, стъпката е не повече от 600 mm, при използване на металната подсистема, препоръчваната за нашето време дебелина е 2 mm
Касетката за сайдинг от фиброцимент може да бъде дървена или метална.
Често монтирани на дървени пръти
“Native” системи за закрепване за производители на плоскости от фиброцимент и пътна обшивка. Следователно, дори на тухлени или бетонни стени, за рамката се използва дърво. Тя е по-евтина. Не забравяйте да сложите метален стартов профил, всичко останало се събира от бара. Както показва практиката, ако използвате суха дървесина с висококачествена импрегнация и не пренебрегвайте препоръките за скрепителните елементи (монтажният отвор в плочата е малко по-голям от диаметъра на крепежа), няма проблеми.
Крепежните елементи, между другото, също трябва да вземат нежелание за корозия. Винтове от неръждаема стомана – това е скъпо, разбира се, може да се замени с поцинкована, галванизирана. Но не и с алуминиевата подсистема. Прикрепете към нея само скрепителни елементи от неръждаема стомана.
Видове и методи на скачване
Повечето от влакнесто-циментовия сайдинг е монтиран „рибена кост“ – една дъска покрива другата. Така обикновено се облицоваха вкъщи. Основното предимство на този метод е минималната възможност за преминаване на водата между дъските. Влагата просто се спуска, тъй като дъските се припокриват с 25–30 мм (в зависимост от размера на плоскостта). Но в същото време има повишена консумация, тъй като с ширина от 19 см, само 15-16 см остават “работещи”.
Различни методи на монтаж – припокриване и прищипване
Вторият тип докинг на плоскости от фиброцимент е от край до край. Тя се изпълнява от белгийската компания Cedral (Cedral) в серията click. Бордът от тази серия се взима в една четвърт, вмъкнат един в друг, закрепен с винтове към скобите (малки монтажни плочи за вграден монтаж). В същото време повърхността на плоскостта не е необходимо да се пробива, тъй като езикът на клъммера се прилепва към ръба на дъската и по този начин го държи.
Ъгъл без допълнителни елементи
Ъглите и фугите на сайдинг от фиброцемент могат да бъдат украсени с допълнителни елементи – ъгли, можете да ги закачите, да изрежете дъски под ъгъл 45 ° и да пропуснете нарязаната боя. От страна на сайдинг, издаден / купил буркан с боя, която е боядисана вашия материал. Японски фасадни циментови плоскости не са покрити с боя, но с препоръчителен уплътнител. Под допълнителните елементи трябва да се оцветят и секциите, между другото. Също така, отворите за закрепване са покрити с подходящ инструмент.
Ъглите са украсени със специални елементи.
Ако ви харесва дизайна с подрязани ъгли, а цената на тези ъгли не е приятна (много по-скъпа), има опция – да отрежете една и съща дъска заедно (същия или различен цвят), боя нарязани и ги свържете с винтове на ъгъла. Ясно е, че при по-внимателно разглеждане, този вариант ще загуби в естетиката, но ако бюджетът е ограничен, добър начин да се спестят пари.
Характеристики и цени на фасадното фасадиране на различни производители
Японският Nichiha (Nichikha) се появява на пазара преди всички други производители, следван от белгийския Cedral (Cedral). И двете марки не се различават по демократичната цена, но имат стабилно качество. Японците се отличават със своята текстура и самопочистващо се керамично покритие, което е гарантирано за 50 години. В момента те имат 6 серии, във всяка серия – от 20 до 120 различни текстури и модели. Има различен камък, тухла, мазилка. Има много възможности, така че можете да избирате. Днес те имат най-широка гама довършителни фибропанели. Недостатък е високата цена, както и факта, че шевовете между панелите са видими. Последният недостатък е фиксиран в новата серия FUGE.
Само една малка част от плочките от влакнест цимент на Ничиха … но цената
Fibrosiding Cedral (Kedral) се произвежда от голяма кампания на Eternit със седалище в Белгия. Една от фабриките в Русия. Той произвежда продукти с прилично качество. За използване в нискоетажно строителство са налични само две линийки – с конвенционален ръб (възможно е припокриване) и с фиксатор за монтаж. Повърхността имитира дърво (качествено, трябва да кажа), няма други излишни украшения.
От руските производители обикновено разграничават Rospan и Latonite. Що се отнася до асортимента, те са по-скромни, дават 10 години гаранция за покритието си. Латонитът се различава по това, че произвежда дъска с различна дължина – от 1 800 мм до 3 600 мм. Fibrotsementny сайдинг Latonit има по-малка дебелина – 8 мм, което му позволява да го направи по-евтино, но силата той ще бъде по-ниска. Фирмата може да произвежда панели без завършващ защитен слой срещу ултравиолетовото лъчение – за използване в сгради. Съществуват и неокрасени продукти – за самостоятелно боядисване.
Като цяло, вероятно сте осъзнали, че сайдингът от фиброцимент и панелите са отличен избор, но това е, ако бюджетът не е твърде ограничен.