Профилът при избор на дограма е от значение , но не трябва да оставяме на заден план избора на стъклопакет. Той е много важна част и в никакъв случай не трябва да правим компромиси при избора му. Не е необходимо да се спрем на този с най-висока цена, основното е той да отговаря на нуждите ни. Важно е да имаме представа от какво се нуждаем, защото дограмата, както казват “се сменя веднъж в живота”, голяма инвестиция е и изисква добро обмисляне. Дори, когато сме избрали правилния за нас профил остава задачата да се избере и подходящия към него стъклопакет.
Стъклопакетите имат различни характеристики, те осигуряват енергийна ефективност, топлоизолация, могат да регулират пропускането на светлина, както и да шумоизолират. Важно е при избора да се фокусирате върху това, което е от най-голямо значение за вас. Живеете до оживена улица, който обикновено е около 50 dB когато сте на улицата, то в такъв случай Ви е необходим стъклопакет, който е с максимална шумоизолация, около 35 dB, така ще чувате по-малко от 15 dB, което е равно на звук от шепот, или с една дума- вашият дом ще е много добре шумоизолиран. Друг случай е ако изложението на дома Ви е северно, а самото жилище студено, тогава трябва да се замислите дали дограмата Ви е с правилния вид стъкло.
Видове стъкла:
– Нискоемисионно стъкло (K-стъкло, G-стъкло, Top N, Low E, Planitherm Total+) – използва се на северни и източни помещения. И в никакъв случай не го поставяйте на стаи с южно или източно изложение!
– Високоенергийно стъкло за южни и западни помещения и известно като 4 СЕЗОНА (Planitherm 4S, Planibel Top 1.0, Multifunctional Low E, Energy) Няма да видите ефект от него, ако го поставите на северно изложение.
Различни здравини на стъклопакета:
Основните видове са 3, като изборът на стъкло зависи от нуждите ви, ако няма да го подлагате на някакви изпитания, не е необходимо да имате закален стъклопакет например.
Обикновено стъкло– то се използва масово и е подходящо за всякакви случай, които не подлагат стъклото на някакъв натиск или ако е на място, което няма опасност то да бъде счупено. При неговото евентуално счупване има парчета стъкло, които могат да бъдат опасни. Подходящо е за жилищни сгради, за поставяне на обикновени прозорци.
Закалено стъкло- то е подходящо за места, които изискват по-голяма безопасност и са подложени на повече изпитания. По време на производството му се създава напрежение на самото стъкло, което го прави по-устойчиво на счупване. Когато закаленото стъкло се счупи, то не става на големи парчета, а се раздробява съвсем ситно, като малките части нямат остри ръбове, което го прави безопасно.
Ламинирано стъкло- то е подходящо за места, които изискват голяма безопасност, при производството му между слоевете на стъклото се полагат и слоеве фолио, които не позволяват разпадането му при счупване.
Различните типове стъкла са подходящи и се използват при специфични ситуации. Например ако имате таванска капандура не се препоръчва на нея да бъде монтиран стъклопакет с обикновено стъкло, защото при инциденти то се чупи лесно и на големи опасни парчета.
Видове стъклопакети:
Камера се нарича – 2 стъкла и пространството между тях. Това е 1 камера.
Ширина на стъклопакета:
Стандартни ширини на стъклопакетите са: 24мм, 28мм, 32 мм, 36мм, 40мм и така на нататък. Като може да го представим под формата на схема- ширината на стъклопакета представлява X-Y-X, като Х е ширината на стъклата, а Y е ширината на пространството между тях. От ширината на стъклопакета до голяма степен зависи и неговата енергийна ефективност, както и нивото на шумоизолация.
Други важни характеристики за стъклопакета:
Това са съпротивата на топлопредаване, която се отбелязва с Ro. При нея е важно да запомните, че колкото е по-голямо числото, толкова по-висока е тя. А другото е нивото на шумоизолация, което се измерва в децибели- dB.
КАКВО Е СТЪКЛОПАКЕТ?
Стъклопакетът се състои от две или няколко стъкла,раположени на разстояние едно от друго,като пространството между тях е запълнено с въздух или инертен газ и е херметически затворено по контура.Многообразието от стъклата и подходящият им подбор позволяват до голяма степен да се оптимизира жизненото пространство, да се съхрани максимално количество топлина през зимата,да се предпазят обитателите от прекомерната жега през лятото,да се предаде уют и комфорт в дома и офиса.В зависимост от топлотехническите,звукоизолационните и други потребности,в стъклопакета могат да се приложат две или три стъкла. Стъклопакетите класифициращи се по количество въздушни камери се делят на : еднокамерни (две стъкла) и двукамерни (три стъкла). В стъклопакета в същите разнообразни комбинации могат да се сложат различни стъкла, както по дебелина, така и по свойства. Различават се енергоспестяващи, антирезонансни, слънцезащитни, противовзломни и други.
КАКЪВ СТЪКЛОПАКЕТ ДА ИЗБЕРЕМ?
Въпреки че профилът е oсновата на прозореца/вратата, най-голямо топло и шумопредаване се осъществява през стъклопакета, тъй като той има най-голяма площ. Затова стъклопакетът е детайл, който не бива да бъде пренебрегван. При избора на стъклопакет е важно да се вземат под вниманиеняколко неща, които ще допринесат за правилната ни преценка:
НИСКОЕМИСИЙНО СТЪКЛО
Основното качество на Eнергоспестяващото стъкло, популярно на българския пазар като нискоемисийно или К-стъкло, е да отразява топлината обратно в помещението с цел да се предотвратява загубата на енергия. Това се постига чрез нанасяне специално покритие от едната му страна. Според вида на покритието и технологията на нанасянето му нискоемисионните стъкла могат да се разделят на две групи: с твърдо (пиролитно) и с меко(магнетронно) покритие.За да бъде ефективно стъклото трябва да има структурата на стъклопакет,като защитния слой е поставен навътре към образуваната от двете стъкла въздушна междина. Подходящо е за сгради и жилища с източно и северно изложение. Не е подходящо за южни помещения, тъй като се загряват много през летните месеци.
ХАРАКТЕРИСТИКИ:
ВСЕСЕЗОННО СТЪКЛО: ПРИЛОЖЕНИЯ
„Всесезонното” стъкло е аналог на т. нар. “мултифункционално”,”енерджи” или “4-сезона” стъкло, идеално за прозорците на всяка нова или ремонтирана сграда. Характеристиките позволяват използването на продукта както в жилищния сектор така и при други сгради (офиси, хотели, училища, зимни градини, търговски центрове, ресторанти). Стъклото е приложимо във всеки стъклопакет и той е напълно съвместим с всички видове дограма. При проекти за ремонт може да бъде монтиран във вече съществуваща дограма.
ПРЕДИМСТВА
ИКОНОМИИ
Стъклопакетът, изработен с този вид стъкло, ви помага да пестите енергия и през лятото и през зимата. През лятото разходите за охлаждане намаляват с най-малко 40 % , а през зимата разходите за отопление намаляват наполовина, в сравнение с обикновен стъклопакет.
БЯЛО СТЪКЛО
Бяло/Бяло е най-често изработваният вид стъклопакет. Той се състои от две безцветни флоатни стъкла с дебелина на стъклото 4мм.
Нискоемисионно (Ка) стъкло
Всяко топло тяло излъчва инфрачервени лъчи. Ка стъклото се поставя, като вътрешно за стъклопакета и отразява топлинните лъчи в стаята. Това води до намаляване на загубите от лъчение и повишава топлоизолационните качества на стъклопакета, от там до по-висока температура на вътрешното стъкло и по-малка вероятност за конденз по него. Моето лично мнение е, че Ка стъклото е добре да се използва на всички изложения за гр. София. Някои колеги не го препоръчват за южно изложение, но не отчитат факта, че изстиването през зимата е много по-голямо от колкото прегряването през лятото. През летния период няма високотемпературни източници на инфрачервени лъчи в стаите, които биха повишили допълнително температурата в нея. Ка стъклото спрямо слънчевата топлина се държи като прозрачното стъкло.